Ako začať snowboardovať

Autor: Michal Knitl | 12.1.2011 o 11:00 | (upravené 5.10.2016 o 9:24) Karma článku: 10,52 | Prečítané:  7936x

Ako zistiť, ktorú nohu mám mať prednú? Ako nastaviť viazanie? Ako padať aby som sa nedolámal? Aký je základný postoj pri snowboardovaní? Na tieto otázky odpovedá tento článok...

1) 4 spôsoby ako zistiť, ktorú nohu mať prednú: 1. Človek rovno stojí, niekto ho zo zadu jemne sotí - noha ktorou výjde prvý je predná; 2. Predstav si jazdu na kolobežke. Ktorú nohu máš hore?; 3. Predstav si, že sa ideš šmyknúť na ľade. Ktorú máš vpredu? 4. Postav sa pred schody, daj nohy k sebe. Urob prvý krok. Ktorou nohou to bolo? U väčšiny ľudí sa pri týchto cvičeniach jasne ukáže, ktorú nohu by mali mať prednú. Ak je to však 2:2 a nevieš sa rozhodnúť, nie si ani na jednu stranu vyhranený a môžeš si zvoliť.

2) Uhly na viazaní: na tvrdej doske (z lyžiarkami) na zjaz a rýchlosť býva viazanie aj v stupňoch ako 50 a 35 do jednej strany; na mäkkej (dnes takmer všetky) odporúčam dať viazanie do „véčka", pričom v každom prípade aby predné viazanie bolo o 15 stupňov viac vychýlené do preferovanej strany ako zadné. Osobne mám +21 a -12 stupňov, viem jazdiť aj na switch (na obe strany)

3) Pády: Ak padáš dopredu, skús padnúť na obe celé predlaktia a mať zavretú päsť - váha sa tým rozloží a nič si nedolámeš. Oveľa dôležitejšie je nedávať ruky pri pádoch dozadu (na zadok) za seba. Môžeš si ich prisadnúť a zlomiť - jedno z najčastejších zranení!!!

4) Základný postoj: Telo od pása je rovno, vystreté, iba hlava je otočená do smeru jazdy. Ruky sú pri tele. Ak by sme kedykoľvek počas jazdy ruky vystreli, pravá by mala byť nad pravou špičkou a ľavá nad ľavou špičkou snowboardu. Všetko, aj počas oblúkov, sa robí iba od pása dole. Nohy sú v podrepe, kolená tlačíme od seba, stehná sú ako strecha a lítka ako steny domu. Váha je vždy na prednej nohe. Iba v prašane a keď je viac ako pol metra snehu na zadnej, aby sa nám špička nezaborila. Predná noha by mala byť vždy v 90 stupňovom uhle na dosku, vždy vpredu... Ak mám viazanie do Včka, tlačím kolená od seba. Keď už viem oblúky, môžem skúšať jazdiť zvýšením a znížením ťažiska - počas oblúku idem viac do kolien a medzi oblúkmi sa vystieram, čo pridáva dynamiku, alebo naopak, ktoré je vhodné pre bubny...

A čo sa týka oblečenia, oveľa lepšie sa pozerá na niekoho v správnom základnom postoji so širokými gaťami ako na vystretého v úzkych šponovkách :).

Prečítajte si viac mojich článkov o snowboardovaní alebo pozrite si moju stránku s možnosťou výučby.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Monika Jankovská sa chce dohodnúť s políciou

Štátna tajomníčka zrejme chce spolupracovať.

Autorská strana Samuela Marca

Keď príde šialenec a všetko zmení (píše Samo Marec)

Čo všetko je možné, keď ľudia uveria, že možné je všetko.


Už ste čítali?